Giriş için tıklayınız.
Sitedeki kullanıcı sayısı: 21

Sıkça Sorulan Sorular

 • Mezun olduktan sonra iş olanakları nelerdir?

 • Bu alanda çizim yeteneği gerekli midir?

 • Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü’nden başka bölüme geçiş yapma olanağı var mıdır?

 • Çift Anadal olanağı var mıdır? İkinci anadaldan alınacak diplomanın yasal geçerliliği var mıdır?

 • S: Mezun olduktan sonra iş olanakları nelerdir?
  C: Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü’nden mezun olanlar, ilgili Bakanlıklar, belediyeler, Kalkınma Ajansları, üniversiteler gibi kamu kurumlarında çalışabilecekleri gibi şehir planlama ve kentsel tasarım büroları, gayrimenkul geliştirme şirketleri, gayrimenkul ile ilgili birimleri olan bankalar ve sivil toplum kuruluşlarında çalışabilir veya kendi planlama bürolarını açabilirler.

  yukarı ^
  S: Bu alanda çizim yeteneği gerekli midir?
  C: Farklı ölçeklerde ve konularda çalışmalar yapılan Şehir ve Bölge Planlaması alanında yapılan çalışmaların sunumu için teknik çizim, ölçek ve konuya bağlı olarak rapor ve diğer sunum tekniklerinden yararlanılmaktadır. Öncesinde çizim yeteneğinin gelişmiş olması yararlı olmakla birlikte şart değildir. Lisans eğitimi sırasında da çizim yeteneğinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Yapılan çizim çalışmalarında ayrıca bilgisayar teknolojilerinden de yararlanılmaktadır.

  yukarı ^
  S: Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü’nden başka bölüme geçiş yapma olanağı var mıdır?
  C: Fakültenin ve İTÜ nün diğer bölümleri arasında kısıtlı sayıda yatay geçiş kontenjanlarından yararlanılabilmektedir. Yatay geçişte ilk yıl ortalaması esas alınmaktadır.

  yukarı ^
  S: Çift Anadal olanağı var mıdır? İkinci anadaldan alınacak diplomanın yasal geçerliliği var mıdır?
  C: Şehir ve Bölge Planlaması bölümünde okuyan öğrenciler “Mimarlık” ve “Peyzaj Mimarlığı” bölümlerini ikinci anadal olarak seçebilmektedirler. Çift Anadal eğitimine başlamak için birinci anadalında belirli bir başarı düzeyini sağlamış olması gerekmektedir. İkinci anadaldan alınan diplomanın yasal açıdan o daldan mezun olan diğer öğrencilerden herhangi bir farkı bulunmamaktadır.