Şevkiye Şence Türk’e Uluslararası Görev

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyemiz Doç. Dr. Şevkiye Şence Türk, MIT öğretim üyelerince, “Land Governance Laboratory” (Lg Lab) yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyemiz Doç. Dr. Şevkiye Şence Türk, Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğretim üyelerince, 2013’te bir sivil toplum kuruluşuna dönüştürülen “Land Governance Laboratory (Lg Lab) yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Bu uluslararası başarıyı elde eden öğretim üyemiz aynı zamanda, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı Genel Merkezi’nin (UN-HABITAT) kent hukukuyla ilgili kaynakları içeren ve tüm dünyaya açık olan önemli bir veri tabanı olan UrbanLEX, Urban Law Data Base’in Türkiye Koordinatörü olarak da büyük bir sorumluluk üstleniyor.

Öğretim üyemizin araştırma alanları arasında; kentsel alanların yasal ve yönetimsel sorunları, kent içi ve kent gelişme alanlarında arsa geliştirme süreçleri, kentsel yenileme ve yer seçimi kuramı konuları yer alıyor.

Lg Lab nedir ve çalışma alanları nelerdir?

Lg Lab, gelişmekte olan ülkelerdeki arazi yönetişiminde açık ve kapsayıcı karar verme süreçlerini kolaylaştırmak, yoksulluk ve cinsiyet duyarlı gelişme programlarına yönelik uygulamaları artırmak için arazi yönetimi araçlarının kullanımına odaklanan çalışmalarına devam ediyor. Lg Lab’ın en önemli projelerinden biri, UN-HABITAT ile yaptığı iş birliği ve aynı oluşumun sponsorluğuyla 2014 yılında tamamladığı “Yönetim Temelli Yeniden Arazi Düzenlemesi” (Governanced-Based Land Readjustment) başlıklı kitap oldu. Eserde, gelişmekte olan ülkeler kategorisine giren 11 ülkenin arazi ve arsa düzenlemesi deneyimleri ayrıntılarıyla incelendi. Ayrıca, UN-HABITAT’ın Katılımcı ve Kapsayıcı Arazi Yeniden Planlaması (Participatory and Inclusive Land Readjustment – PILaR) bağlamındaki politikalarının şekillenmesi amacıyla LgLab’dan talep ettiği bu çalışma hazırlanırken iki çalıştay düzenlendi. Bunların ilki, 22-23 Ekim 2013 tarihleri arasında Doç. Dr. Şevkiye Şence Türk yürütücülüğündeki ekip tarafından Taşkışla Yerleşkemizde düzenlendi. İkinci çalıştay ise “PILaR Kitap Projesi İkinci Gözden Geçirme Atölyesi” (PILaR Book Project Second Review Workshop) başlığıyla 11-12 Mart 2014 tarihleri arasında, Kolombiya’nın Medellín kentinde gerçekleştirildi. Bu iki çalıştayla birlikte iki farklı inceleme sürecinden geçerek tamamlanan kitabın Türkiye’de Katılımcı ve Kapsayıcı Bir Yeniden Arazi Düzenlemesi Mümkün Mü?” (Could Land Readjustment be Participatory and Inclusive in Turkey?) bölümü ise Doç.Dr. Şevkiye Şence Türk tarafından kaleme alındı.

Yönetim Kurulu 5 kişiden oluşan kuruluşun başkanlığını ise MIT Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yu-Hung Hong yapıyor. Hong aynı zamanda, Sam Tak Lee MIT Emlak Girişimcilik Laboratuvarı’nın (Sam Tak Lee MIT Real Estate Entrepreneurship Laboratory) da direktörlüğünü yürütüyor. Lg Lab’ın Doç. Dr. Şevkiye Şence Türk dışındaki yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Newton City (Massachusetts, ABD) Planlama Şefi olan James Freas, ABD’nin Ohio eyaletinde bulunan Akron Üniversitesi’nde (University of Akron’da onursal profesör (emeritus professor) olarak yer alan Prof. Dr. Richard Klosterman, MIT mezunu ve Bhutan’da Thimphu Belediyesi Planlama Şefi Geley Norbu.

http://www.itu.edu.tr/haberler/2017/01/18/doc-dr-sevkiye-sence-turk-e-uluslararasi-gorev

Bir Cevap Yazın